piątek, 2 grudnia 2016

Cennik detektywa - formy rozliczeń prywatnych detektywów

Cennik usług detektywistycznych stanowi zwykle kluczowy element decydujący o tym, z czyich usług skorzysta Klient. Większość detektywów nie posiada stałego cennika, oferują jednak zwykle kilka modeli rozliczeń.

Najbardziej popularny sposób rozliczeń, preferowany przez większość detektywów, to stawka godzinowa za czynności detektywistyczne. Takie podejście oznacza, że Klient zapłaci za realny czas, który detektyw poświęcił na realizację zlecenia. Warto w tym modelu doprecyzować, jakie konkretne czynności zostaną uwzględnione w ostatecznym rachunku, gdyż spora grupa detektywów nie wlicza do rachunku czasu potrzebnego na wstępne rozpoznanie i oszacowanie kosztów usługi a także formalności związanych z przygotowaniem umowy i sprawozdania.

Drugi model rozliczeń to model ryczałtowy. Jest on wybierany najczęściej w takich przypadkach, gdzie usługa detektywistyczna nosi znamiona standardowego zlecenia - np. ustalenia adresu zamieszkania lub sprawdzenia stanu majątkowego. Oznacza to, że Klient płaci z góry określoną kwotę za realizację zlecenia. Nie oznacza to jednak tego, że w przypadku, gdy detektyw nie osiągnie zamierzonego celu, to Klient nie będzie musiał uregulować rachunku. Bowiem umowa o świadczenie usług detektywistycznych jest umową starannego działania, a nie umową o dzieło. Wystarczy zatem, że detektyw podjął się wykonania czynności i dochował należytej staranności w jej wykonywaniu.

Kolejnym modelem wynagradzania detektywa jest model budżetowy, który zakłada określoną z góry pulę środków na realizację określonego celu Klienta, która znajduje się w gestii detektywa i jest przez niego rozdysponowywana, za wiedzą Klienta, na konkretne czynności detektywistyczne. Taki model współpracy pozwala zachować Klientowi kontrolę nad kosztami usług detektywistycznych i wycofać się ze współpracy w chwili, kiedy cel zostanie osiągnięty lub postęp realizacji zlecenia nie odzwierciedla oczekiwań Klienta.

Najrzadziej stosowanym sposobem rozliczeń jest wynagrodzenie za sukces. Takiej formy podejmują się tylko nieliczni detektywi i to tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach. W takiej sytuacji Klient będzie zmuszony uregulować rachunek tylko wtedy, gdy prywatny detektyw osiągnie postawiony mu przez Klienta cel.

Coraz częściej jednak oferta cenowa detektywa stanowi połączenie kilku powyższych form. Nierzadko prywatny detektyw decyduje się udzielić Klientowi rabatu na usługi detektywistyczne w sytuacji, gdy działania detektywa nie przyniosą pożądanego skutku.

Niezależnie jednak od wybranej formy rozliczeń, zachęcamy do uważnego czytania umów z detektywami i unikania wszystkich niejasnych zapisów, a szczególnie takich które mogą wiązać się z nieprzewidzianymi dla Klienta kosztami (noclegi, nagłe wydatki, etc.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz