czwartek, 22 grudnia 2016

Pytania do prywatnego detektywa (1) - Jak wygląda pierwsze spotkanie Klienta z detektywem?

Zwykle to od pierwszego spotkania zależy decyzja Klienta o wyborze detektywa, który będzie starał mu się pomóc. To także od tego spotkania zależy to, jak ta współpraca będzie się układała. Dlatego obie strony powinny się do tego spotkania przygotować. 

W tym celu detektyw już podczas umawiania spotkania powinien rozpytać Klienta o charakter sprawy, miejsce działania oraz główny cel, który ma w trakcie realizacji zlecenia osiągnąć. Pozwala to lepiej zaplanować pierwszą rozmowę oraz przedstawić na nim konkretny fragment oferty detektywistycznej danego biura.

Jednak główną pracę przed pierwszym spotkaniem powinien wykonać Klient. O ile nie dostanie innych wytycznych i wskazówek, powinien na spotkaniu:

  • potrafić zwięźle i konkretnie opisać swój problem;
  • przedstawić wstępną hipotezę, którą w toku działania detektywa chciałby zweryfikować;
  • zaprezentować posiadane przez niego materiały w danej sprawie;
  • przekazać listę z informacjami przydatnymi w sprawie (np. lista adresów, lista osób występujących w sprawie, zdjęcia samochodów);

Na tej podstawie detektyw powinien być w stanie poprowadzić dalsza rozmowę celem uzyskania bardziej szczegółowych informacji. To zaś powinno dać prywatnemu śledczemu całościowy pogląd na sprawę i tym samym umożliwić naszkicowanie ramowego planu działania. Po przedyskutowaniu z Klientem takiego planu, dobry detektyw będzie w stanie oszacować czasochłonność i koszt realizacji zlecenia.

Na tym etapie zwykle następuje decyzja o podjęciu współpracy. Jednak rozważny i ostrożny Klient powinien wcześniej zapoznać się z umową na usługi detektywistyczne oferowaną przed daną agencję. Stanowi ona bowiem jedyne zabezpieczenie jego interesów i bardzo często jedyną gwarancję profesjonalnego podejścia do zlecenia. To właśnie zapisy w niej zawarte, szczególnie te dotyczące wynagrodzenia, zasad współpracy i komunikacji oraz odpowiedzialności za efekt, powinny stanowić jeden z głównych czynników oceny biura detektywistycznego.

Dlatego warto nie tylko wnikliwie zapoznać się z umową obowiązującą w danym biurze detektywistycznym, ale także czasem zabrać jej kopię ze sobą do domu i skonsultować z osobą trzecią jej treść jeszcze przed jej zawarciem. Złym pomysłem nie jest także porównanie warunków zawartych w umowach dwóch lub większej liczby biur detektywistycznych. Takie porównanie czasem bardziej wydatnie pokazuje różnice w podejściu do Klienta różnych firm niż pierwsze wrażenie podczas rozmowy wstępnej.

Pierwsze spotkanie nie musi zatem zawsze kończyć się podpisaniem umowy, powinno jednak zakończyć się deklaracją woli współpracy oraz ustaleniem terminu, do którego obie strony podejmą dalsze decyzje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz